5 چالش پیش روی کسب و کار کوچک شما

راه اندازی یک کسب و کار برای بسیاری از کارآفرینان یک دستاورد بزرگ است اما نگهداری این کسب و کار چالشی بزرگتر است. چالش های بزرگ و کوچک فراوانی وجود دارند که هر کسب و کاری با آنها مواجه است. استخدام افراد درست، تبلیغات، و بازاریابی از جمله این مشکلات هستند. اما برخی از این مشکلات مربوط به کسب و کارهای کوچک هستند. در این متن تصمیم داریم 5 مورد از این مشکلات مربوط به کسب و کارهای کوچک را بررسی کنیم.

وابستگی به مشتری

اگر تنها یکی از مشتریان شما منبع نیمی از درآمد شماست، شما بیش از اینکه صاحب یک کسب و کار باشید یک پیمانکار هستید. تنوع و گستردگی مشتری های برای رشد یک کسب و کار الزامی است هر چند دست یافتن به آن بسیار مشکل است. برای بسیاری از کسب و کارها داشتن مشتریان فراوان که پرداخت به موقع دارند یک آرزو است.

این مورد می تواند در طولانی مدت مشکل آفرین باشد زیرا ممکن است شما به عنوان یک  پیمانکار فرعی برای یک کسب و کار بزرگتر فعالیت نمایید. این ترکیب باعث می شود تا مشتری شما (مشتری عمده شما) قدرت برتری داشته باشد و در برخی شرایط حقوق و یا قیمت محصول شما را تعیین نمایید (کاهش دهد)  و یا حتی سفارش خود را لغو نماید. بنابراین ضروری است که کسب و کارها مشتریان متنوعی داشته باشند تا در صورت عدم همکاری با یک مشتری بتوانند از دیگر مشتریان درآمد کسب نمایند.

مدیریت سرمایه

داشتن پول کافی برای پرداخت کردن چک ها برای بسیاری از کسب و کارها یک نیاز است. اما این قضیه برای اشخاص نیز صادق است. در کار و زندگی اتفاقاتی رخ می دهند که نیاز به منابع مالی فراوان دارند که این باعث ایجاد فشار بر جنبه دیگر می گردد. برای غلبه بر این مشکل، صاحبان مشاغل یا باید سرمایه فراوانی داشته باشند و یا درآمد بیشتری را برای مصارف اضطراری ذخیره نمایند. به همین دلیل است که بسیاری از کسب و کارهای کوچک با کار کردن خود فرد آغاز می گردند و به مرور زمان گسترش می یابند. این تقسیم بندی بین زندگی و کار رشد یک کسب و کار را سخت می کند، اما بدون سرمایه رشد کسب و کار تقریبا غیرممکن است.

مدیریت سرمایه زمانی که پول در جریان است و در کسب و کار استفاده می گردد، اهمیت بیشتری می یابد. غلبه بر مشکلات پرداخت حقوق، پرداخت حق بیمه و مالیات باید جز توانایی های یک کارآفرین باشد. در این موارد کمک گرفتن از یک متخصص می تواند بسیار موثر باشد.

خستگی

ساعت کار طولانی حتی برای مقاوم ترین انسان ها نیز آزار دهنده است. بسیاری از کارآفرینان، حتی افراد موفق، بیش از کارمندان خود کار می کنند. آنها از اینکه کسب و کارشان در نبود آنها آسیب ببیند وحشت دارند، بنابراین از اینکه مدتی به خود استراحت بدهند اجتناب می کنند. در صورتی که این کار منجر به خستگی مفرط می گردد. خستگی می تواند به تصمیمات اشتباه منجر شود و یا حتی ممکن است منجر به  تعطیل کردن مجموعه گردد.  یافتن راهی برای اینکه مجموعه به فعالیت خود ادامه دهد اما موسس آن فشار چندانی را متحمل نشود کار سختی است که معمولا در اوایل راه یک کسب و کار کوچک و یا تکامل آن می توان به آن دست یافت.

وابستگی به موسس

اگر حادثه ای برای شما رخ دهد، آیا کسب و کار شما روز بعد به فعالیت خود ادامه خواهد داد؟ کسب و کاری که نتواند بدون موسس خود به فعالیت ادامه دهد محکوم به شکست است. بسیاری از کسب و کارها از وابستگی به موسس خود رنج می برند وعامل این وابستگی خود موسسین هستند که با گرفتن برخی تصمیمات اجازه نمی دهند کسب و کارشان رشد نماید. غلبه بر این چالش از نظر تئوری راحت است؛ مالک یک کسب و کار باید کنترل بیشتری را به کارمندان و شریکان خود دهد. اما در عمل، این یک مانع بزرگ برای مالکان است زیرا این کار معمولا شامل به خطر انداختن کیفیت محصول و برخی کارهای مهم می گردد.

تعادل بین کیفیت و رشد

حتی یک کسب و کار اگر به موسس خود نیز وابسته نباشد، زمان هایی وجود دارند که مسائل مربوط به رشد با فواید آن در رقابت هستند. برای هرمحصول و یا خدمت، نقطه ای وجود دارد که باید برای رشد محصول یا خدمتی خاص را  قربانی کرد و برای انجام این کار نمی توان همه روابط را مدنظر داشت و آنها را بررسی نمود.

متاسفانه، این امری معمول است که توجه به روابط شخصی و توجه به جزییات، یک کسب و کار را از رسیدن به موفقیت باز می دارد. همچنین بسیاری از صاحبان مشاغل متوجه می شوند که به این موانع رشد عادت کرده اند. بنابراین وظیفه مالک کسب و کار است تا فرآیند های مجموعه را به گونه ای هدایت نماید که بدون آسیب رساندن به نام و اعتبار آن بتوان آنرا گسترش داد.

سخن آخر

چالش های فراوانی وجود دارند اما هیچ یک پایان کار نیستند. یکی از بزرگترین اشتباهاتی که افرادی قصد راه اندازی کسب و کار دارند مرتکب می شوند این موضوع است که چالش های کسب و کار پیش رو را در نظر نمی گیرند. ما برخی از این چالش ها را مطرح کردیم تا راحت تر بتوانید بر آنها غلبه نمایید، اما نباید آنها را نادیده بگیرید. یکی از بزرگترین قدم ها برای غلبه بر چالش ها دانستن اندازه آنها است. علاوه بر این، وجود یک رقیب معمولا دلیلی است که بسیاری از افراد کسب و کار خود را راه اندازی می کنند و هر چالشی فرصتی برای رقابت ایجاد می کند.

منابع:

www.investopedia.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *