8 نکته برای افزایش تاثیرگذاری محتوا

با نگاهی به اطراف تان متوجه می شود که افراد در هر سنی دوست دارند مطالب سایت ها و شبکه های اجتماعی را بخوانند. تاثیر محتوا ی متنی نسبت به گذشته بیشتر شده است و می تواند مخاطبان زیادی را برای شما با ارمغان آورد.

به نکات زیر توجه کنید و سعی کنید آنها را به کار گیرید تا تاثیرگذاری متن های شما افزایش یاید.

1- انتخاب کلمات کلیدی دقیق را فراموش کنید!

گوگل موجب می شود بسیاری از افراد اضطراب داشته باشند. تعجبی هم ندارد. گوگل می خواهد بهترین تجربه را در اختیار افراد جستجوگر قرار دهد و در عین حال میلیون ها دلار صرف بستر تبلیغاتی خود یعنی ادوردز (adwords) می کند!

اما دلیل ترس افراد چیست؟ دلیل ترس آنها این است که برای بسیاری از مطالب نمی توان کلمه کلیدی مشخصی را انتخاب کرد. اما ترس و نگرانی را از خود دور کنید و خیلی راحت درباره هر چیزی که دوست دارید بنویسید. چون الگوریتم های گوگل به قدری قدرتمند شده اند که حتی می توانند کلمات، عبارات و جملات محاوره ای را نیز تشخصی دهند و آنها را در هنگام جستجو مدنظر قرار دهند.

2- سعی کنید متن تان غیرجدی و جذاب باشد.

این مشکلی است که در سال های اخیر خیلی شایع شده است. در حالی که تعدادی از افراد متوجه شده اند که باید با خوانندگان خود ارتباط نزدیک تری برقرار کنند اما هنوز عده بسیاری این را درک نکرده اند.

گاهی از کلمات عامیانه و خودمانی استفاده کنید. از مطالب طنز در محتوا ی خود استفاده کنید و سعی کنید رابطه گرم تری با مخاطب ایجاد کنید.

3- سعی کنید متن ها مختصر و مفید باشند.

این اشتباه دیگری است که اغلب افراد آنرا انجام می دهند. اکثرا فکر می کنند هرچقدر یک متن طولانی تر باشد بهتر است، اما اینگونه نیست. اگر متنی نیاز دارد طولانی باشد ایرادی ندارد اما نباید بیش از اندازه طولانی شود. در واقع متن شما باید به گونه ای باشد که کوتاه و مختصر پیام خود را منتقل کند.

4- سعی کنید از عناوین استفاده کنید.

عناوین نیز اگر درست استفاده شوند می توانند تاثیر زیادی بر روی محتوای شما داشته باشند. به عنوان مثال در توضیح یک محصول استفاده از عناوین به خواننده کمک زیادی می کند. زیرا با وجود عناوین خواننده راحت تر و ساده تر می تواند به اطلاعات مورنظر خود دست یابد.

اما در متنی که یک خبر یا داستان را شرح می دهد افزودن عناوین تنها پیوستگی متن را از بین می برد. بنابراین در استفاده از عناوین نیز دقت داشته باشید و آنها را درست به کار ببرید.

5- از فهرست ها استفاده کنید.

اگر در مطلب خود چندین موضوع را پوشش می دهید استفاده از فهرست و شماره گذاری موضوعات می تواند کمک بزرگی به خواننده کند. با وجود فهرست و یا شماره گذاری خواننده به سرعت می تواند بین موضوعات حرکت کند. بله درست است هر چقدر به خواننده کمک کنید موضوع موردنظر خود را ساده تر بیابد محتوای شما تاثیر بیشتری خواهد داشت.

6- هدف گذاری کنید.

درباره هر موضوعی می توان یک مطلب کلی نوشت. اما من به شما توصیه می کنم که هدف گذاری داشته باشید و برای مخاطب خاصی بنویسید. این مورد اهمیت زیادی دارد. دو اشتباه رایجی که بسیاری از افراد در این زمینه انجام می دهند عبارتند از:

  1. تلاش می کنند متنی بنویسند که همه جانبه باشند و همه افراد را تحت پوشش قرار دهد.
  2. برای اکثریت می نویسند.

سعی کنید بخش کوچکی از خوانندگان را جذب کنید. سعی نکنید در هر مطلبی همه افراد را جذب کنید.

7- از تصاویر استفاده کنید.

یکی دیگر از مواردی که اغلب افراد درباره متن ها فراموش می کنند استفاده از تصاویر است. تصاویر جالب و خنده دار، شخصیت های کارتونی، مناظر، نمودارها و … نمونه ای از تصاویری هستند که شما می توانید برای انتقال بهتر اطلاعات از آنها استفاده کنید. استفاده از یک تصویر مناسب می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. همچنین دقت داشته باشید که تصاویر را متناسب با متن و مخاطب خود استفاده کنید.

8- در داخل متن خود از لینک استفاده کنید.

در متن خود و در جاهایی که نیاز است لینک هایی را به متن های دیگر ایجاد کنید.

چرا وقتی می توان به خواننده هر چیزی گفت باید به یک منبع معتبر اشاره کرد و لینک آنرا در متن قرار داد؟

چون خواننده به خاطر این کار، ارزش بیشتری برای شما قائل خواهد بود.

بسیاری از صاحبان وبلاگ ها و سایت ها از اینکه در متن خود لینک قرار دهند می ترسد زیرا فکر می کنند بازدیدکنندگان و خوانندگان خود را از دست خواهند داد. هر چقدر یک خواننده درباره مطلبی بیشتر بداند و لذت بیشتری ببرد تاثیر مطلب شما بیشتر خواهد شد. از ایجاد لینک به سایت ها و یا مطالب دیگر نترسید و این کار را در جاهایی که نیاز است انجام دهید.

منابع:

http://www.noobpreneur.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *